(alt)

انواع کابل برق، اندازه و نحوه ی نصب

هدف کابل برق انتقال انرژی الکتریکی از یک نقطه به نقطه دیگر است. بسته به کاربرد نهایی، کابل ها می توانند پیکربندی های متفاوتی داشته باشند و همیشه بر اساس قوانین ملی و بین المللی طراحی شوند.

انواع کابل برق، اندازه و نحوه ی نصب

هدف کابل برق انتقال انرژی الکتریکی از یک نقطه به نقطه دیگر است. بسته به کاربرد نهایی، کابل ها می توانند پیکربندی های متفاوتی داشته باشند و همیشه بر اساس قوانین ملی و بین المللی طراحی شوند.

 

ولتاژ کابل های برق

یک کابل برق بر حسب ولت اندازه گیری می شود و بسته به این موارد به یک گروه یا گروه دیگر تقسیم می شوند:

کابل های ولتاژ پایین (تا 750 ولت): در کاربردهای مختلف و با پوشش های ترموپلاستیک و ترموست. آنها بر اساس استانداردهای هماهنگ طراحی و ساخته شده اند.

 

 کابل های فشار ضعیف (تا 1000 ولت): که (0.6/1 کیلو ولت نیز نامیده می شود) کابل های موجود در این بخش برای تاسیسات برق صنعتی در زمینه های مختلف (صنایع عمومی، تاسیسات عمومی، زیرساخت ها و ...) استفاده می شوند. طراحی شده بر اساس استانداردهای بین المللی (UNE، IEC، BS، UL).

 

کابل های ولتاژ متوسط: از 1 کیلو ولت تا 36 کیلو ولت. آنها برای توزیع برق از پست های برق به ایستگاه های ترانسفورماتور استفاده می شوند.

    

کابل های فشار قوی: از 36 کیلو ولت. آنها برای انتقال برق از نیروگاه های تولید به پست های برق استفاده می شوند.

 

انواع کابل برق و کاربرد آنها

کابل های ولتاژ پایین

کابل های تابلو های برق

کابل های انعطاف پذیر برای سیم کشی کابینت های الکتریکی. این کابل های برق به ویژه برای مصارف خانگی، برای نصب در مکان های عمومی و برای سیم کشی داخلی کابینت های برق، جعبه سوئیچ ها و لوازم برقی کوچک مناسب هستند.

کابل های برق

 کابل های انرژی برای تاسیسات صنعتی و اماکن عمومی. یافتن کابل های برق در کاربردهایی برای انتقال نیرو در انواع اتصالات ولتاژ پایین، برای مصارف صنعتی و برای درایو فرکانس متغیر (VFD) رایج است.

کابل های زره ​​دار

کابل هایی با تقویت کننده آلومینیوم یا فولاد برای تاسیساتی با خطر تهاجم مکانیکی. همچنین یافتن کابل‌های زره ‌دار در مکان‌هایی که جوندگان وجود دارند، و همچنین در تأسیساتی که در محل‌هایی با خطر آتش‌سوزی و انفجار (ATEX) وجود دارند، رایج است.

کابل های لاستیکی

استفاده از کابل های لاستیکی انعطاف پذیر اضافی بسیار متنوع است. ما می توانیم کابل های لاستیکی را در تاسیسات صنعتی ثابت و همچنین در سرویس های سیار پیدا کنیم. کابل های جوشکاری باید دارای غلاف لاستیکی باشند که اجازه می دهد جریان های بالا بین ژنراتور جوش و الکترود منتقل شود.

کابل های بدون هالوژن

کابل های بدون هالوژن با امنیت بالا (LSZH) با انتشار دود کم و گازهای خورنده در مواقع آتش سوزی برای استفاده در سیم کشی تابلوهای برق و اماکن عمومی، انواع تاسیسات در مکان های عمومی، مشتقات فردی، مدارهای اضطراری، شبکه های توزیع عمومی و همچنین برای سرویس موبایل کابل های مقاوم در برابر حریق این کابل ها به طور ویژه برای انتقال انرژی الکتریکی در شرایط بحرانی  که در طول آتش سوزی طولانی رخ می دهد، طراحی شده اند و تامین تجهیزات اضطراری مانند سیگنالینگ، دودکش ها، آلارم های صوتی، پمپ های آب و غیره را تضمین می کنند.از آنها در مدارهای اضطراری در مکان هایی با توافق عمومی استفاده می شود.

کابل های کنترل

کابل‌های کنترل برای تاسیسات ثابت یا متحرک باید بسیار انعطاف‌پذیر باشند، زیرا عمدتاً برای لوازم خانگی کوچک، برای اتصال قطعات ماشینی مورد استفاده در تولید، برای سیگنال‌دهی و سیستم‌های کنترل، برای اتصال موتورها یا مبدل‌های فرکانس، برای انتقال سیگنال طراحی شده‌اند. جایی که ولتاژ القا شده توسط یک میدان الکترومغناطیسی خارجی ممکن است بر سیگنال ارسالی یا برای اتصالات منبع تغذیه تاثیر بگذارد تا از تولید میدان های الکترومغناطیسی جلوگیری شود.

 کابل های ابزار دقیق

این کابل های انعطاف پذیر و محافظ برای انتقال سیگنال بین تجهیزات در تاسیسات صنعتی هستند. به خصوص برای انتقال بهینه داده در محیط هایی با سطح تداخل الکترومغناطیسی بالا مناسب است.

کابل های خورشیدی

این کابل ها به ویژه برای اتصال پانل های فتوولتائیک و از پانل ها به اینورتر DC به AC مناسب هستند. با توجه به طراحی مواد و پوشش آنها که به ویژه در برابر تشعشعات خورشیدی و دمای شدید مقاوم است، می توان آنها را در فضای باز با ضمانت کامل نصب کرد.

کابل های مخصوص

انواع مختلفی از کابل های برق برای تاسیسات ویژه وجود دارد مانند: نصب گلدسته نور موقت در نمایشگاه ها. اتصالات جرثقیل های سقفی، بالابرها و بالابرها؛ کاربرد در پمپ های غوطه ور و مناطق آب آشامیدنی مانند آکواریوم ها، سیستم های تصفیه، فواره های آب آشامیدنی یا در استخرهای شنا برای سیستم های روشنایی، تصفیه و نظافت.

کابل های آلومینیومی

 کابل های آلومینیومی برای انتقال نیرو برای نصب ثابت در داخل، خارج و/یا زیر زمین مناسب هستند.

 

نظرات شما

دیدگاهتان را با ما در میان بگذارید

ما هرگز آدرس ایمیل شما را با شخص ثالث به اشتراک نمی گذاریم

ارسال نظر

با کارشناسان ما تماس بگیرید